Sticka nytt med traditionella mönster
På denna kurs får du lära dig att sticka en traditionell tröja från Österbotten. Du lär dig bl.a. att räkna ut täthet och storlek, virka flerfärgsvirkning, sticka med flera färger och sticka med klippmaskor. Du kan välja att sticka/virka t. ex. tröja från Korsnäs, Petalax, Vörå, Vallgrund eller annan lokal tröja.
Traditionella mönster i ylletröjor är ett viktigt kulturarv. Kulturarvet är immateriella företeelser och seder som ärvts från det förgångna och som återspeglar människors värderingar, trosuppfattningar, kunskaper och traditioner. Populariteten av traditionella tröjor förklaras av att bra modeller alltid är i tiden.
Vi samlas tre gånger på hösten och tre gågner på våren. Första träffen är en introduktions- och inspirationsgång när du kan bekanta dig med olika tröjor och välja vilken du vill sticka. Garn kan beställas via Loftet, vi beställer in av Pirkka-garn och mönstret kan vid behov räknas om till rätt täthet för det garnet.
Du behöver själv ha med:
Måttband
Rundsticka 60-80 cm, 2-2,5 eller 3 mm
Virknål 2 och 2,5
Stoppnål
Anteckningsmaterial
Lärare: Jeanette Rönnqvist-Aro
Pris: 59€, vid garnbeställning tillkommer materialkostnader.
I priset ingår kaffe/te och kex.
Anmäl dig här!
Kursträffar onsdagar under hösten 2022:
12.10, kl. 17:30-20
9.11, kl. 17.30-20
7.12, kl. 17.30-20
Kursträffar onsdagar under våren 2023:
18.1, kl. 17.30-20
15.2, kl. 17.30-20
15.3, kl. 17.30-20
Med förbehåll om ändring av tiderna tillsammans med deltagarna.

