Vaasan Kalevalaisten 80-vuotisjuhlavuoden näyttely Loftetin salissa 6.2-30.3.23

Vaasan Kalevalaisten 80-vuotisjuhlavuoden näyttely Loftetin salissa 6.2-30.3.23

13.3.2023

Yhdistyksemme on perustettu vuonna 1943, ja se on yksi Kalevalaisten Naisten Liiton vanhimmista paikallisyhdistyksistä. Vaasan Kalevalaiset täyttää tänä vuonna 80 vuotta.

Kalevalaisten Naisten Liitto on juurevien ja perinteitä rakastavien naisten kulttuurijärjestö, jonka tehtävä on edistää suomalaisten perinteiden tuntemusta ja innostaa ihmisiä löytämään kulttuuriperinnön merkitys ja voima. Liitolla on noin 2500 henkilöjäsentä eri puolella Suomea ja Ruotsia, ja se omistaa Kalevala Koru Oy:n.

Juhlavuotemme kunniaksi haluamme esitellä teille rakkaimmat Kalevala-korumme ja kertoa niiden tarinan. Esillä on myös yhdistyksemme jäsenten tekemiä karjalaisia kansanpukuja, feresejä.

Tervetuloa näyttelyyn!

***

Me Vaasan Kalevalaiset pyrimme tuomaan esiin paikallisia perinteitä ja kulttuuria kielirajojen yli. Jäsenistöllämme on juuria eri puolilla Suomea, ja olemme kiinnostuneita myös muiden maiden kulttuuriperinnöstä. Jäsentapaamisten lisäksi käymme retkillä ja järjestämme erilaisia kursseja, teematapahtumia ja -luentoja.

Me olemme eri-ikäisiä, upeita ja viisaita naisia, joille kulttuuri ja perinteet ovat sydämen asia. 

Tervetuloa mukaan toimintaamme! Lisätietoja löydät Facebookista ja Instagramista @vaasan_kalevalaiset.

Siirry "Ajankohtaista"-sivulle